5 dažniausiai pasitaikančios burnos ertmės ligos ir kaip jų išvengti

Nauji dantys vos per 24 val. net jei situacija beviltiška

Burnos ligos

Dauguma žmonių žino, kad norint išvengti įvairių burnos ertmės ligų, reikėtų lankytis pas gydytoją odontologą bent jau du kartus per metus. Tačiau su greitėjančiu gyvenimo tempu, ilgėjančiomis darbo valandomis, didėja ir patiriamas streso kiekis. Kovodamas su stresu žmogus imasi įvairiausių priemonių, siekiant jį numalšinti. Gaila, tačiau didelė dalis jų palieka neigiamą poveikį sveikatai. Besaikis cukraus, tabako ir alkoholio vartojimas – visa tai turi tiesioginę įtaką jūsų dantų sveikatai.

Net kruopštus dantų valymas du kartus per dieną, valantis kartu su dantų siūlu ryte vakare, nepadės, jei nesuvaldysite savo žalingų įpročių ir mitybos. Dantų ėduonies ir gingivito tikimybė ryškiai išauga, jei žmogaus kasdienėje rutinoje trūksta druskos, pieno ir savo sudėtyje fluoro turinčių produktų.

Gausus tabako ir alkoholio vartojimas yra pagrindinis periodontito (dantenų ligos), burnos vėžio bei ankstyvo dantų netekimo rizikos veiksnys.

Toliau skaitykite apie penkias dažniausiai pasitaikančias burnos ertmės ligas, kokius simptomus jos sukelia bei kaip jų išvengti.

Ėduonis

Bene dažniausia problema, su kuria susiduria odontologai, yra dantų ėduonis. Burnoje esančios bakterijos susijungia su maisto dalelėmis ir dantų paviršių padengia apnašos. Joms skaidant maiste esantį cukrų, and danties emalio išsiskiria rūgštys – kas ir sukelia ėduonį. Pažeidus viršutinį danties sluoksnį, sukuriamas kelias infekcijai plėstis gylyn į danties vidinius audinius – dentiną. Dingus dentinui, emalis „prasmenga” ir dantyje atsiranda skylutės.

Tačiau jų atsiradimas yra ne vienintelis simptomas – dažnai dantų ėduonis pasireiškia danties skausmu, kurį sukelia saldus, karštas ar šaltas maistas ir gėrimai, atsiranda blogas burnos kvapas, jaučiamas nelygus, šiurkštus danties paviršius.

Kaip to išvengti? Kaip ir minėjome ankščiau, tobulos dantų priežiūros namuose neužtenka. Rekomenduojama mažinti cukraus, rūkymo kiekį, rinktis gerti paprastą vandenį vietoje saldžių ar alkoholinių gėrimų. Profesionali burnos higiena, atliekama du kartus per metus ir reguliarus apsilankymas pas „Papadent” klinikos gydytojus odontologus padės užkirsti kelią bet kokioms besiformuojančioms ertmėms. Vizito metu gydytojas apžiurės kiekvieną dantį ir pastebėjęs atsirandantį kariesą, fluoru gali sustabdyti jo plitimą. Žinoma, jei kariesas yra ganėtinai pažengęs, ertmę teks išvalyti ir užmplombuoti.

Gingivitas

Gingivitas, tai bakterinės kilmės dantenų uždegimas, kuris iš pat pradžių yra neskausmingas, tad jo lengva nepastebėti. Pagrindinis simptomas – jautrios ir patinusios, dantų valymosi metu kraujuojančios dantenos. Jei nėra laikomasi tinkamos burnos higienos, su laiku ant danties atsiradęs dantų apnašas sukietėja, sudarydamas dantų akmenis. Šis kietas sluoksnis nepraleidžia deguonies, taip sudarydamas puikias sąlygas bakterijoms daugintis ir toliau išskirti dantis ardančias rūgštis.

Gingivitas yra rimtų burnos ertmės ligų pradžia, tad itin svarbu laiku jį diagnozuoti ir sustabdyti. Laiku pastebėta, tai yra visiškai išgydoma liga. Norint nuo jos apsisaugoti, rekomenduojama itin kruoščiai valyti zoną tarp danties ir dantenų, du kart per dieną skalauti burną antibakteriniu skalavimo skysčiu ir valytis dantų siūlu. Negydomas gingivitas progresuoja į periodontitą, dėl kurio yra pažeidžiamas dantenų stabilumas, tirpsta kaulas, dantys tampa mobilūs ir pažeidžiami.

Periodontitas

Prastėjant burnos higienos būklei, gingivitas komplikuojasi į periodontitą. Periodontitas – tai lėtinis aplink dantį esančių struktūrų uždegimas, kuris reikalauja specializuoto burnos gleivinės gydymo. Tai gan klastinga liga, nes iš pradžių ją yra sunku atskirti nuo gingivito. Jų simptomai panašus – ištinusios, kraujuojančios dantenos, tačiau esminis skirtumas yra tai, kad periodontitas sukelia negrįžtamą žalą aplink dantį esančiam kaulo aukščiui ir dantenų lygiui. Tarp danties ir dantenų atsiradęs tarpas susiformuoja į gilią kišenę, kurioje kaupiasi bakterijos ir kyla uždegimas. Negydomas jis gali pereiti į sisteminį organizmo uždegimą, taip sukeldamas naturalią imuninę organizmo reakciją, dėl kurios aplink dantį esantys kauliniai ir jungiamieji audiniai retėja.

Pažengusio periodontito simptomai yra blogas burnos kvapas, smarkiai kraujuojančios dantenos, skausmas kramtant, paslankūs dantys. Sergant periodontitu, dantena nuslenka žemyn – dažnas pacientas turi „išilgėjusius” dantis, dėl atsidengusių danties šaknų.

Gydant periodontitą taikomos įvairios gilaus valymo procedūros, pašalinamos minkštos apnašos ir akmenys, nupoliruojamos dantų šaknys. Dėl padidėjusio dantenų jautrumo taikoma vietinė nejautra. Dažniausiai po tokio gydymo dantenų kraujavimas ryškiai sumažėja arba išvis išnyksta. Pažengusios ligos atveju, taikomas chirurginis gydymas 1-3 mėn po pirmojo vizito pas gydytoją periodontologą. Operacijos metu yra atkeliamas dantenų lopas, pašalinami gilūs uždegiminiai audiniai ir akmenys. Galiausiai dantenos yra susiuvamos ir toliau yra reikalingas palaikomasis gydymas – kas porą mėnesių paciento higienos būklė yra iš naujo įvertinama ir kontroliuojama.

Stomatitas (Herpangina)

Stomatitinė infekcija arba Herpangina yra Coxsackie viruso sukelta liga, pasireiškianti gerklės perštėjimu, sunkumu ryjant ir karščiavimu. Ant burnos gleivinės atsiradusios opos ir žaizdelės yra itin užkrečiamos ir gali plisti per sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu arba sąlytį su virusu užkrėstais paviršiais. Kadangi ligos prigimtis yra virusinė, antibiotikai nėra veiksmingi, o infekcija išnyksta savaime per dvi savaites. Būtent dėl šios priežasties nerekomenduojama lankytis pas odontologą – taip netyčia galite perduoti ligą. Rekomenduojamas gydymas yra simptominis, mažinantis esantį diskomfortą. Geros burnos higienos palaikymas, gausus skysčių vartojimas padės lengviau ryti, taip sumažindamas stomatito simptomus.

Burnos puslelinė

Burnos pūslelinė, dar kitaip yra vadinama opalige, yra infekcinė burnos liga. Jos priežastis – Herpes simplex virusas 1 (HSV1). Virusas dažnai pasireiškia vaikams tarp 6 mėnesių ir 5 metų amžiaus, o, apie 50–80% suaugusiųjų gyvena su šiuo virusu ramybės stadijoje, su trumpais viruso reaktyvacijos laikotarpiais. Suaugusieji, vaikystėje neužkrėsti Herpes virusu, vistiek gali užsikrėsti per sąlytį su protrūkiais patyrusiais asmenimis. Mažos opos gali atsirasti ant lūpų, po liežuviu ir ant skruostų, sukeliačios skausmą ryjant ir valgant. Organizmas pats kovoja su virusu ir ilgainiui susidarę antikūniai palengvina vėliau atsirandančius protrūkius.

Itin svarbu vengti tiesioginio kontakto su pažeistomis vietomis, nes jei opos plyšta, virusas gali paplisti po visą gleivinės ertmę. Taip pat dėl šios priežasties būtinai įspėkite „Papadent” odontologijos klinikos specialistus, priklausomai nuo opos stadijos, gydytojas odontologas gali atidėti jūsų vizitą kitai dienai.

Teisingos burnos higienos praktikavimas taip pat mažina burnos puslėlinės riziką.

Santrauka

Taigi, norint palaikyti optimalią burnos higieną, labai svarbu suprasti kokios burnos ligos gali jums grėsti. Pagrindinės ligos yra dantų ėduonis bei periodontitas, o dantų apnašos – pagrindinė jas siejanti priežastis. Anksti pastebėję ir atpažinę ligos požymius, jūs užkirsite kelią rimtesnėms problemoms, kaip dantų praradimas ir žandikaulio kaulo tirpimas. Taip, taisyklingas burnos higienos principų laikymasis yra svarbus, tačiau reguliarus lankymasis ir laiku suteiktas „Papadent” klinikos personalo gydymas užtikrins ilgalaikę, tvirtą burnos sveikatos būklę. Susisiekite su mumis dėl kylančių klausimų apie burnos ertmės ligas jau dabar skambindami telefonu +370-699-9991 arba siųsdami mums užklausą. Mūsų specialistai be problemų atsakys į visus jūsų klausimus ir sugražins prarastą dantų estetiką ir funkcionalumą.

NEMOKAMA KONSULTACIJA

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus

TRŪKSTA DANTŲ? PAPADENT VISUOMET JUMS PADĖS REGISTRUOKITĖS NAUJIENLAIŠKIUI

The form you have selected does not exist.