Nors gana dažnai manoma, kad dantenų kraujavimas yra visiškai normalus reiškinys, tačiau tai nėra tiesa. Turbūt sutiksite, kad pastebėjus rankų ar kojų kraujavimą, nedelsdami ieškotumėte šio simptomo priežasties, todėl pastebėjus dantenų kraujavimą taip pat nereikėtų į tai numoti ranka. Dantenų kraujavimą gali sukelti daugybė įvairių veiksnių, todėl naudinga tą išsiaiškinti ir pasirūpinti, kad šio negalavimo ateityje būtų galima išvengti.
Kodėl kraujuoja dantenos?
Kraujuojančios dantenos gali įspėti apie tam tikrus netinkamus burnos higienos įpročius, vitaminų trūkumą ar ligas.
Dažniausiai kraujavimas yra susijęs su šiais veiksniais:
- Netinkama burnos higiena: jei valydami dantis neišvalote tarpdančių, juose gali kauptis maisto likučiai. Jei jie nėra pašalinami, burnos ertmėje ima veistis bakterijos, kurios gali sukelti uždegimą. Odontologijos klinika „PAPADENT“ siūlo profesionalios burnos higienos paslaugas Vilniuje.
- Per kietas dantų šepetėlis: jei valant dantis kraujuoja dantenos, vertėtų naudoti minkštesnį dantų šepetėlį ir pasistengti, kad valant dantis judesiai būtų švelnesni.
- Išimami protezai: dantenų kraujavimą gali sukelti dantų protezai ar plokštelės. Jei tokie įtaisai ilgą laiką kontaktuoja su burnos gleivine, po kurio laiko gali pasireikšti kraujavimas ar kiti nemalonūs simptomai.
- Hormonų pokyčiai: dantenų kraujavimas gali pasireikšti besilaukiančioms moterims, tačiau ir tokiu atveju svarbu apsilankyti odontologijos klinikoje.
- Vitaminų trūkumas: dantenos gali kraujuoti esant vitamino B12, C ir K trūkumui.
- Ilgalaikis vaistų vartojimas: jei ilgą laiką vartojate tam tikros rūšies vaistus, ilgainiui tai gali sukelti dantenų kraujavimą.
- Dantų ir dantenų ligos: kraujavimą gali sukelti dantų akmenys, periodontitas arba gingivitas.
Kaip išvengti dantenų kraujavimo?
Prevencija visuomet yra pats geriausias gydymas, todėl būtina reguliariai lankytis pas odontologą ir atlikti profesionalią burnos higieną. Dantenų kraujavimo taip pat bus galima išvengti, jei laikysitės žemiau pateiktų patarimų:
- Naudokite minkštą arba vidutinio kietumo dantų šepetėlį.
- Valydami dantis nepamirškite tarpdančių (naudokite tarpdančių siūlą arba specialų šepetėlį).
- Reguliariai pašalinkite apnašas nuo liežuvio (tą galite daryti dantų šepetėliu).
- Pasirūpinkite vitaminų atsargomis: vitamino B12 gausu kiaulienoje, paukštienoje ir pieno produktuose, vitamino C – braškėse, kiviuose, citrusiniuose vaisiuose, paprikose, ir t.t., o vitamino K – špinatuose, lapiniuose kopūstuose ir alyvuogių aliejuje.
- Nerūkykite, saikingai vartokite alkoholį (arba visai jo atsisakykite).
- Jei nuolatinį dantenų kraujavimą sukelia išimami dantų protezai, pasvarstykite apie dantų implantavimą.
- Naudokite burnos skalavimo skystį arba irigatorių.
Jei dantų kraujavimą sukelia ligos…
Kraujuojančios dantenos gali būti susijusios su gana paprastomis priežastimis: pavyzdžiui, naudojate per kietą dantų šepetėlį ar per intensyviai valote dantis, tačiau kartais šis simptomas yra susijęs su rimtomis ligomis. Būtent todėl svarbu kreiptis į specialistus ir išsiaiškinti kraujavimo priežastis. Atminkite, kad kraujavimas gali būti susijęs su šiais sveikatos sutrikimais.
- Parodontozė – tai liga, kuri gali lemti dantų netekimą. Sergantys parodontoze neretai skundžiasi prastu burnos kvapu, pakitusia dantenų spalva ir dantenų kraujavimu. Jei parodontozė nėra laiku gydoma, dantys tampa paslankesnūs, ir ilgainiui gali iškristi. Odontologijos klinika Vilniuje „PAPADENT“ siūlo periodontito gydymo paslaugą.
- Gingivitas yra dažniausiai nekokybiško dantų valymo pasėkmė, taip pat neretai diagnozuojamas ilgą laiką nešiojantiems dantų plokštelę ar išimamus dantų protezus, tačiau jo priežastys gali būti labai įvairios. Sergantiems gingivitu gali pasireikšti dantenų patinimas ir kraujavimas, skausmas burnoje ir aplink dantenas. Jei gingivitas išplinta, gali išsivystyti parodontozė, todėl svarbu laiku tam užkirsti kelią.
- Kraujo ligos: kartais dantenų kraujavimas yra susijęs ne su burnos ertmės problemomis. Dantenų kraujavimu neretai skundžiasi sergantys leukemija ar hemofilija.
Kaip gydomas dantenų kraujavimas?
Pastebėjus dantenų kraujavimą vertėtų nedelsti ir kreiptis į odontologą. Šio vizito metu bus įvertinta dantų ir dantenų būklė: jei bus nustatyta, kad kraujavimas yra susijęs su tam tikromis burnos ertmės problemomis, nedelsiant bus pradedamas gydymas, o tuomet, jei kils dvejonių dėl tam tikrų kitų susirgimų, odontologas galės rekomenduoti kreiptis į šeimos gydytoją. Ieškant dantenų kraujavimo priežasties gali būti naudinga atlikti kraujo tyrimą, kuris padės nustatyti, ar nesergate tam tikromis ligomis. Gydant dantenų kraujavimą gali būti rekomenduojama pakeisti naudojamas burnos higienos priemones ar vartoti tam tikrus maisto papildus, kurie padės kompensuoti vitaminų trūkumą. Nors kartais dantenų kraujavimo priežastis yra gana paprasta, tačiau rizikuoti tikrai neverta. Vertėtų atminti, kad atsargumas gėdos nedaro, todėl pastebėjus ką nors neįprasto visada yra naudinga pasikonsultuoti su specialistais. Jeigu turite papildomų klausimų, labai rekomenduojame kreiptis pas periodontologą Vilniuje.