Dantų apnašos, akmenys, valymas

Nauji dantys vos per 24 val. net jei situacija beviltiška

Dantų apnašų valymas sunkiai pasiekiamose vietose

Dantų apnašos

Dantų apnašos – tai minkšti arba kieti nešvarumai, susidarantys ant dantų paviršiaus ir tarpdančiuose. Jos susiformuoja dėl maisto likučių, bakterijų, seilių ir kitų veiksnių. Minkštosios apnašos dažniausiai yra gelsvos spalvos, tačiau gali būti ir juodos, o laiku jų nepašalinus, jos sukietėja ir tampa vadinamosios dantų akmenimis. Yra dvi apnašų rūšys:

  •  minkštos apnašos – paprastai būna gelsvos spalvos, nes jos susideda iš maisto likučių, bakterijų ir seilių. Minkštos apnašos susidaro ant dantų paviršiaus ir lengvai pašalinamos dantų šepetėliu, jei valote reguliariai.
  • Kietos apnašos (dantų akmenys) – Ilgai nepašalintos minkštosios apnašos sukietėja ir virsta dantų akmenimis. Dantų akmenys dažniausiai būna gelsvi arba rusvi, tačiau tam tikrais atvejais, ypač dėl rūkymo, maisto dažiklių ar specifinių burnos bakterijų, jie gali būti ir juodos spalvos.

Dantų akmenys

Dantų akmenys – tai kietos, mineralizuotos apnašos, susidarančios ant dantų paviršiaus arba tarpdančiuose, kai minkštosios apnašos ilgą laiką nėra pašalinamos. Jie yra pagrindinė dantenų uždegimo (gingivito) ir periodonto ligų priežastis.

Kodėl svarbu laiku pašalinti dantų akmenis?

Kalbant apie apnašas ant dantų, jos yra lengvai pastebimos, nes turi gelsvą atspalvį ir atrodo neestetiškai. Jos gali būti pagrindinė dantenų uždegimo, dantų ėduonies (karieso) ar net dantų praradimo priežastis. Odontologai tvirtina, kad vien prižiūrėti dantis šepetėliu ir dantų pasta neužtenka. Atliekant kasdienę dantų higieną reikia pasirūpinti ir tarpdančiais, kadangi ten kaupiasi dauguma nešvarumų. Tarpdančius būtina valyti su dantų siūlu ar panašiu įrankių, nes ten pasislėpę nešvarumai yra tarsi tiksinti bomba. Nešvarumus, kurie kaupiasi ant dantų šepetėliu pašalinti gana lengva, tačiau sunku pašalinti nešvarumus iš tarpdančių ar dantų kišenių. Šiuo valymus dažniausiai atlieka odontologai. Štai kodėl labai svarbu laiku jas šalinti, atliekant kasdienę higieną ir reguliariai lankantis pas odontologą.

UŽSAKYK NEMOKAMĄ KONSULTACIJĄ

 

Taigi, kas yra dantų apnašų valymas?

Dantų apnašų valymu vadinama procedūra, kurios metu pašalinamos dantų apnašos, poliruojamos plombos bei dantų šaknų paviršiai. Ši procedūra dar vadinama profesionalia dantų higiena. Apnašoms atsirasti įtakos gali turėti seilės, vartojamas maistas, dantų valymo įpročiai ir daug kitų faktorių. Dantų higieną rekomenduojama atlikti du kartus į metus arba pasitarus su odontologu. Pagrindinis dantų valymo tikslas yra neleisti susidaryti dantų apnašoms, kurios iš pradžių būna minkštos, vėliau tampa kietos ir tada reikia atlikti profesionalią higieną. Atlikti profesionalią dantų higieną gali užtekti ir vieno karto, tačiau išimtiniais atvejais vieno karto gali nepakakti. Atlikus dantų higieną dantys kuriam laikui gali tapti labai jautrūs bei dantenos gali kraujuoti.

Dantų apnašų šalinimo būdai

Kas yra apnašos? Apnašos yra visi nešvarumai matomi ant dantų ir apnašos skirstomos į minkštas ir kietas. Laiku nepašalinus minkštųjų apnašų šios virsta kietosiomis ir be specialisto pagalbos jų pašalinti neišeis. Kietąsias apnašas pašalinti galima tik odontologiniame kabinete, kai tuo tarpu minkštąsias galima pašalinti net dantų šepetėliu. Kalbant apie dantų apnašas, jas gali būti pastebėti sunku, tačiau pasitaiko atvejų, kai dantų apnašos yra puikiai matomos ir jos skatina imtis dantų apnašų valymo nedelsiant. Dantų apnašos gali būti ir juodos spalvos, tiesa, jo atrodo iš ties negražiai ir tai iš karto duoda signalą apie būtinybę apsilankyti pas odontologą ir atlikti burnos higieną. Dantų apnašų šalinimui naudojamas dantų šepetėlis, kuris jas pašalina, tačiau kalbant apie kietąsias apnašas – jos yra šalinamos naudojant rimtesnius įrengimus ir specialius instrumentus. Nevalant apnašų šios su laiku taps kietos ir tai reiškia, kad jų laiku nepašalinus šios apnašos virs akmenimis, kurie gali sukelti dantų bei dantenų ligas. Siekiant išvengti šių ligų yra rekomenduojama atlikti profesionalią dantų higieną bent porą kartų į metus. Atliekant burnos higieną bus pašalintos minkštos ir kietos apnašos.

Dantų apnašų valymas namuose

Jei labai kruopščiai valote dantis šepetėliu ir dantų pasta kiekvieną rytą bei vakarą, reikia žinoti, kad visų dantų apnašų jums pašalinti nepavyks, nes jos turi tokią tendenciją kauptis ten, kur šepetėlis dažnai neprieina. Tarpdančiams valyti naudojamas siūlas, tačiau dažnu atveju galite pažeisti dantenas ir gali prasidėti kraujavimas. Tiesa, naudojant dantų siūlą pašalinsite tik maisto likučius, bet ne apnašas, kurios kaupiasi kišenėlėje. Namuose dažniausiai naudojamas irigatorius, kuris paprastai ir lengvai pašalins apnašas, maisto likučius, dantų kišenėles bei kitas sunkiai šepetėliu pasiekiamas vietas. Irigatorių galima naudoti esant su breketais ar implantais – jis puikiai tam pritaikytas bei puikiai tinka šių dalykų priežiūrai.

Dantimis rūpinamės ne tik dėl rodomos šypsenos, bet ir dėl jų būklės. Šypsena žmogui yra svarbi įvaizdžiui bei tai rodo žmogaus pasitikėjimą savimi. Dantys turi būti nuolat prižiūrimi, nes juos apleidus gali atsirasti įvairių ligų bei negalavimų, taip pat galite prarasti vieną ar kelis dantis.

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus