Dantų netektis – nemaloni situacija, su kuria anksčiau ar vėliau susidūria praktiškai visi žmonės.
Bent kažkiek šį ypač nemalonų pojūti palengvina tai, kad per pusę amžiaus išvystytos dantų implantacijos, burnos estetikos technologijos leidžia sumažinti ilgalaikius nemalonius potyrius. Dabar galima atkurti ne tik vieną ar kelis dantis, tačiau galima iškart implantuoti visų dantų protezus. Baltos spalvos cirkonio keramikos lydinio protezai (karūnėlės) atrodo identiškai natūraliems dantims, todėl dantys po procedūros atrodys ne tik baltut baltutėliai, tačiau ir natūraliai.
Daugeliui kyla problemų apsisprendžiant dėl implantų rūšių, tačiau tą įtakoja nežinia, nes kai kurios implantų rūšys apskritai nebenaudojamos. Visais atvejais patarti turėtų dantų implantologijos specialistas, kuriuo pasitikite, tačiau pravartu ir pačiam pacientui žinoti, suprasti bei išmanyti dantų implantų trūkumus, privalumus, skirtumus.
Pagrindinės dantų implantų rūšys
Odontologijos pasaulyje iki šiol žinomos trys pagrindinės dantų implantų rūšys. Tai:
- Sraigtiniai implantai
- Plokšteliniai implantai (nebenaudojami)
- Poantkauliniai implantai
Sraigtiniai dantų implantai (angl. screw implants) – pagrindinis šių laikų pasirinkimas. Šio tipo implantai yra ilgų tyrimų, bandymų ir tobulinimo rezultatas. Sraigtiniai implantai dažniausiai gaminami iš titano, kuris puikiai prisitaiko prie žmogaus organizmo, nesukelia alerginių ir infekcinių reakcijų. Pati procedūra medicinos laimėjimų dėka leidžia iki minimumo sumažinti paciento patiriamą diskomfortą, išvengti skausmingo reabilitacinio laikotarpio.
Plokšteliniai implantai (angl. plate implants) įprastai būdavo parenkami pacientams, kurių siauros, tačiau gana aukštos žandikaulių dantinės ataugos. Tokie implantai montuojami tik krūminių dantų srityje ir dažniausiai vyresniems žmonėms, kaip atramos tiltiniams protezams. Dabar šis metodas taikomas labai retai, nes yra kur kas pranašesnių medžiagų ir efektyvesnių pasirinkimų.
Poantkauliniai implantai (angl. periosteal dental implants) gelbsti visiškai sunykus dantinei viršutinio ar apatinio žandikaulio daliai ir dėl to nebeįmanoma įsodinti sraigtinių arba plokštelinių implantų. Jie įsodinami ne į kaulą, o uždedami ant jo, po antkauliu. Gaminant poantkaulinį implantą nuimamas implantuojamos vietos antspaudas ir individualiai gaminamas implantas, kuris vėliau įsodinamas dviejų operacijų metu. Tokiu metodu atliekamos procedūros sukuria atramą tiltiniams protezams.
Pacientui apsispręsti dėl implanto rūšies dažniausiai neįmanoma. Tik profesionalus gydytojas ištiria žandikaulio kaulo bei dantenų būklę ir numato galimas implantavimo perspektyvas.
Žymiausi dantų implantų gamintojai
Dantų implantai negali būti vertinami vien pagal žinomumą, populiarumą ar kainą. Kartais ir žymaus gamintojo produktai gali būti atmetami organizmo, o mažiau žinomi implantai greitai ir sėkmingai adaptuotis. Tačiau daug metų atliekant tyrimus, stebint pacientus ir implantavimo rezultatus, odontologijos pasaulyje išryškėjo geriausiai vertinami sraigtinių implantų gamintojai, kurių produktai rečiausiai sulaukia atmetimo reakcijos, pasižymi ypatinga kokybe ir ilgalaikiškumu. Vieni iš tokių:
- Straumann implantai, gaminami Šveicarijoje. Tai pažangiausios ir didžiausios pasaulyje dantų implantų kompanijos produktai. Naudojant juos, dėl ypatingo implanto paviršiaus, kur kas greičiau atliekamos visos procedūros (straumann.com)
- Biohorizons – ypač Lietuvoje populiarūs implantai, kuriuos gamina JAV specialistai. Tai optimalus pasirinkimas kainos ir kokybės atžvilgiu. (biohorizons.com)
- Nobel Biocare – ypač aktyviai moksliniais tyrimais užsiimančios švedų kompanijos implantai, kurie puikiai prigyja ir užtikrina ilgalaikius rezultatus. (nobelbiocare.com)
Ankylos – implantų sistema, puikiai atitinkantį natūralią dantų estetiką ir stabilumą. Tvirtas ir kokybiškas implantų sujungimas efektyviai apsaugo nuo kaulo atrofijos ir palankiai veikia aplinkinius minkštuosius audinius. (https://www.dentsplysirona.com/en/explore/implantology/ankylos.html)
Kad ir kokio gamintojo sraigtinius implantus pasirinktumėte, jiems visiems būdinga keletas dalykų, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas pacientas:
- Implantą sudaro šakninė dalis, kurią odontologas įsuka į kaulą, kaklelis, liekantis virš kaulo paviršiaus ir protezavimo atrama, kuri stipriai tvirtinama sraigteliu prie implanto, o ant jos vėliau cementuojamas arba priveržiamas danties vainikėlis;
- Sraigtiniam implantui integruotis žandikaulyje prireiks 2-6 mėnesių;
- Protezai montuojami tik po sėkmingos implanto integracijos: kai jis tampa visiškai kliniškai stabilus, o aplink esančiame kaule nepastebima jokių nerimą keliančių pokyčių.
Tinkamų implantų parinkimas, kruopščiai atliekama procedūra ir profesionalūs išankstiniai tyrimai gerokai padidina tikimybę, kad Jūsų įsigyti implantai bus kokybiška, efektyvi ir ilgalaikė investicija.