Nuskilęs dantis: ką daryti toliau? Gydymo ir tvarkymo kaina

Jei dantis pažeidė ėduonis, pasikeitė jų spalva, jie nudilo ar nuskilo

Nuskilusio danties tvarkymo kaina

Staiga nuskilo dantis? Suprantama, kad ši nemaloni situacija iš karto sukelia nemažai nerimo, o kartais stresas gali peraugti į paniką. Pirmiausia įsivaizduojama, kad dantų traumos gali būti skausmingos. Tačiau svarbiausia – nulūžęs dantis atrodo neestetiškai (ypač priekinis dantis). Net ir mažiausias nuskilimas gali vesti iš proto, o ką kalbėti apie didesnius defektus – staiga tampa nepatogu natūraliai šypsotis, o dėl nepasitenkinimo savo išvaizda gali apimti nepilnavertiškumo jausmas. Na ir trečia, žinoma, daugelis pagalvoja, kiek kainuotų atkūrimo būdai (pvz., estetinio plombavimo), tokios nelaimės atveju. Tačiau reikia įvertinti ir tai, kad galimi net keli jūsų šypsenos atkūrimo būdai, galintys padėti susigrąžinti pirminę išvaizdą ir pasitikėjimą savimi.

Dantų nuskėlimo priežastys gali būti itin įvairos. Danties dalis gali nuskilti per stipriai ką nors kandant, patyrus kritimą, smūgį į veidą ar kitą traumą. Didelę įtaką daro ir bruksizmas – dantų griežimas streso metu, dažniausiai žmogus pats to nejaučia ar nesuvaldo. Taip pat itin dažnas reiškinys – griežti dantimis miego metu. Danties įskilimai būna įvairaus sunkumo, reikia atsižvelgti į sužalojimo tipą, esamų dantų būklę ir pažeidimo mastą.

Dantu implantacijos gydymo plano ruosimas

Dėl nuskilusio danties ne visada verta pernelyg nerimauti, ypač tais atvejais, kai defektas smulkus. Tačiau dantyje atsiradęs įtrūkimas gali sukelti skausmą ir diskomfortą kramtant, valgant karštą, šaltą maistą ir geriant gėrimus. Tokiu atveju dantis yra įskilęs giliai, į didesnius įtrūkimus gali prasiskverbti bakterijos ir sukelti uždegimą minkštuosiuose danties audiniuose (pulpoje), o vėliau išplisti į greta esantį kaulą ir dantenas.

PAPADENT odontologijos klinikos specialistai pastebi, kad pacientai dažniausiai susirūpina dėl priekinių dantų atkūrimo, nes pastebi, kad šypsena atrodo neestetiškai, ir gana dažnai nesureikšmina nuskilusio krūminio danties. Tačiau nuskilę krūminiai dantys gali būti tokie pat skausmingi, varginantys ir sukelti nemažai problemų kaip ir priekiniai. Jei dantis nuskilo matomoje vietoje, gali būti reikalingas estetinis plombavimas. Detalesniam ištyrimui ir konsultacijai dėl dantų atkūrimo reikėtų kreiptis į PAPADENT klinikos odontologą.

Dažnas pacientas galvoja, kad jei pravėrus burną danties nesimato, šypsenos estetikai jis netrukdo. Dantys turi būti ne tik estetiški – tvirta ir tolygi struktūra nekelia keblumų jiems atlikti ir savo funkcinio darbo – kramtymo.

Dėl kokių priežasčių gali nuskilti dantis

Nors dantų emalis yra pati kiečiausia medžiaga žmogus kūne, kai kuriais atvejais jis trapus kaip stiklas, todėl įvairių dantų nuskėlimų taisymas odontologų praktikoje yra gana dažnas reiškinys. Maiste ir gėrimuose esančios rūgštys minkština emalį, o prasta burnos higiena tik spartina šį procesą. Neretai dantis gali nuskilti dėl netyčia maiste pasitaikiusio kauliuko ar kokios kitos kietos dalelės. Taip pat nuskelti dantį galima traumų atveju, nukritus ant veido arba gavus į jį smūgį. Tačiau pasak klinikos PAPADENT specialistų, viena dažniausių dantų skilimo priežasčių – kai žmonės naudoja dantis tarsi įrankius, pavyzdžiui, dantimis atplėšia maišelį su traškučiais. Nors tai skamba ne itin grėsmingai, odontologai griežtai rekomenduoja to niekada nedaryti, nes dantis yra maistui smulkinti skirtas įrankis, o mašeliams atplėšti skirtos rankos.

Jei dantis buvo išmuštas, toje vietoje gali prasidėti uždegimas ir kaulo tirpimas, o tai gali pakenkti ir šalia esantiems dantims. Jei jums nuskilo dantis, nepanikuokite ir kreipkitės į PAPADENT odontologą, kuris jums galės pasiūlyti patį tinkamiausią sprendimą.

PAPADENT specialistai išskiria kelias pagrindines dantų skilimo priežastis:

  • netinkama burnos higiena – nereguliarus dantų valymas, reti apsilankymai pas odontologą gali lemti dantų ėduonies atsiradimą. Ėduonis, nuo kurio kenčia apie 90 proc. viso pasaulio žmonių, sukelia dantų struktūros silpnėjimą, kuris gali baigtis atsirandančiais įtrūkimais;
  • netinkamas šepetėlis – dėl per stipraus valymo kietu šepetėliu, dantyse gali atsirasti emalį pažeidžiančių pleištinių defektų;
  • per sunkus apkrovimas – kieto maisto kramtymas, naktinis griežimas dantimis (bruksizmas), netaisyklingas sąkandis sukelia dideles apkrovas dantims, kurios gali sukelti skilimą;
  • traumos – netolygus spaudimas arba staigus smūgis gali sukelti dantų įskilimus ir lūžius;
  • mitybos įpročiai – ypač dažnas saldžių, rūgščių maisto produktų ir gazuotų gėrimų vartojimas gali prisidėti prie dantų struktūros silpnėjimo ir karieso, o vėliau lemti skilimą;
  • nesubalansuotas dantų struktūros santykis – kai dantys nėra proporcingai tvirti arba jų struktūra yra netolygi, gali kilti įvairių dantų problemų, įskaitant skilimus;
  • paveldimumas – kartais dantų būklę paveikti ir padidinti skilimo riziką gali žmogaus genetika – asmuo gali turėti natūralų polinkį į dantų problemas;
  • kenksmingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir dažnas alkoholio vartojimas gali neigiamai paveikti dantų būklę ir prisidėti prie dantų silpnėjimo bei skilimo.

Kaip taisomas nuskilęs dantis (gydymas)

Skilęs dantis taisomas atsižvelgiant į įskilimo sudėtingumą, paciento poreikius bei finansines galimybes. Šiuolaikinė odontologija gali pasiūlyti įvairių būdų kaip taisyti nuskėlimus. Tai gali būti ir paprastas klijavimas, estetinis plombavimas, laminatės, vainikėliai ar implantai.

  • Klijavimas – nedideli įtrūkimai gali būti taisomi iš naujo pritvirtinant nuskilusį danties emalio gabalėlį. Klijuojant nuskilusį dantį, ant skeveldros ir sveikos danties srities tvirtinama kompozitinė medžiaga. Pirmiausia odontologas pašiurkština likusį emalį, kad kompozitas tinkamai prisitvirtintų, tada pritvirtina ir priklijuoja nuskilųsį gabalėlį, taip sukuriant natūraliai atrodantį dantį.
  • Dantų plombavimas – tai įprastas būdas atstatyti nuskilusius dantis kompozitine medžiaga – plomba. Plombavimas paprastai padeda atstatyti krūminius dantis, bet galima plombuoti ir priekinius, jei nuskilo. Plombavimas patogus tuo, kad tai nėra itin brangi procedūra, o galutinis vaizdas būna geras.
  • Estetinis dantų plombavimas taikomas tuomet, kai nuskilusi danties dalis yra gana nedidelė, norima pagražinti dantų formą, užmaskuoti tam tikrus pažeidimus bei spalvų pokyčius. Estetinis plombavimas yra vienas dažniausiai naudojamų danties atkūrimo metodų.
  • Dantų laminatėsdidesniems dantų pažeidimams prireikia laminačių. Ši technika dažnai taikoma priekiniams dantims, ant jų užklijuojant itin ploną porcelianinę plokštelę. Dantų laminatės padeda išgauti itin estetišką vaizdą, o kartais rezultatas atrodo net geriau nei originalūs prieš tai buvę dantys. Patyrę odontologai gali uždėti keletą laminačių vieno vizito metu, ne tik ant nulūžusio danties, bet gali pakoreguoti ir kelis dantis vienu metu, sukurdami vientisą išvaizdą. Laminatės yra puikus pasirinkimas norintiems pataisyti nuskilusį dantį ir kartu pagerinti bendrą šypsenos vaizdą.
  • Dantų implantai – jais pakeičiami trūkstami dantys, chirurginiu būdu į žandikaulį įsriegiant varžtą, atstojantį danties šaknį. Toks pasirinkimas taikomas tais atvejais, kai nuskilusio danties neįmanoma restauruoti kitais būdais.
  • Dantų vainikėliai (karūnėlės) gali būti iš metalo keramikos ar cirkonio. Skirtingai nei laminatės, vainikėlis dengia visą dantį aplinkui, ne tik priekinę, žmonėms matomą danties dalį. Paprastai dantų vainikėliai laikomi geriausiu nulūžusio danties taisymo metodu, kai dėl įskilimo ar įtrūkimo dantis stipriai nukenčia, likusios sveikos struktūros yra mažai, tačiau jį dar galima išsaugoti.
  • Karūnėlės gali greitai sutvarkyti šypseną, užkirsti kelią tolesniam pažeidimui, dantų ėduoniui ir skausmui dėl atvirų danties nervų. Karūnėlėms dažniausiai reikia apsilankyti odontologo kabinete du kartus – pirmą kartą danties paviršių paruošimui ir atspaudo nuėmimui, o antrąjį – pricementavimui. Tikėtina, kad tuo tarpu bus uždėtas laikinas vainikėlis iš kompozito medžiagos, kad dantis būtų apsaugotas iš išorės.

Esant itin sunkioms situacijoms, kai dantis labai pažeistas ir įtrūkimas tęsiasi į vidinį minkštąjį danties audinį, kuriame yra nervai ir kraujagyslės, tenka imtis šaknies kanalo gydymo. Atliekant šią procedūrą danties viršuje sukuriama anga, per kurią iš šaknies kanalo pašalinamas nervas, kanalas užplombuojamas, o nulužusio danties dalis sutvirtinama laikina plomba, kol bus galima uždėti karūnėlę arba nuolatinę plombą.

Kiek kainuoja nuskilusio danties taisymas

Nuskilusio danties tvarkymas (kaina) priklauso nuo kelių aplinkybių. Nedideli dantų nuskėlimai paprastai taisomi atstatant įtrūkimus specialiu derviniu kompozitu – plombomis, arba porcelianinėmis laminatėmis atkuriant vientisą danties spalvą. Toks nuskilusio danties taisymas paprastai neištuština piniginės, nes tai viena iš paprastesnių metodikų. Tačiau reikia paminėti, kad kaip ir kiekvieno suklijuoto daikto, sulipdyto danties tarnavimo laikas sutrumpėja – skilimas gali pasikartoti toje pačioje vietoje pačiu netinkamiausiu momentu. Reikėtų vengti itin kietų maisto produktų, nes suklijuotas dantis yra lengviau pažeidžiamas.

Daugiau informacijos apie plombų, laminačių, estetinio restauravimo kainas rasite kainoraštyje:

KAINOS

Plombos taip pat yra vienas iš pigesnių pasirinkimų. Tačiau kaip ir nulūžusio gabaliuko klijavimas, šis sprendimas yra laikinas. Estetinis plombavimas padeda tada, kai norima prarastą šypseną atkurti greitai ir pernelyg neišlaidaujant.

Cirkonio ar metalo keramikos dantų vainikėliai, dantų laminatės, implantai ir karūnėlės yra vieni brangesnių būdų nuskilusiems dantims atstatyti. Šiems metodams naudojamos medžiagos pasižymi gerokai ilgesniu tarnavimo laiku. Pavyzdžiui, dantų implantai tarnauja visą žmogaus gyvenimą kaip ir natūralūs dantys, tad toks sprendimas ne tik sugrąžins estetišką šypseną ir pilnavertį funkcionalumą, bet ir patikimai tarnaus ilgus metus.

PAPADENT klinikoje taikomos galimybės už paslaugas atsiskaityti išsimokėtinai, o turintys dantų draudimą pacientai gali tikėtis, kad draudimo bendrovė padengs medicininiu požiūriu būtinų procedūrų išlaidas. Tačiau jei procedūra laikoma kosmetine, gali tekti už paslaugas mokėti iš savo kišenės arba aptarti kitas apmokėjimo galimybes su PAPADENT specialistais.

KĄ DARYTI JEI NUSKILO DANTIS

Danties struktūrą sudaro trys sluoksniai: emalis (kietas išorinis paviršius), dentinas (vidurinis sluoksnis po emaliu) ir pulpa („mėsinga“ nervinė šerdis). Jei jums nuskilo dantis ar danties dalis, svarbiausia nepulti į paniką. Dažniausiai pasitaikantis atvejis – kai nuo paviršiaus tiesiog atskyla šiek tiek emalio. Specialistai rekomenduoja nedelsiant nuskilimo vietą nuplauti šiltu vandeniu. Jei skilimas įvyko smūgio ar kritimo metu, galima naudoti šaltą kompresą, jis sumažina patinimą ir palengvina skausmą. Nuskilus didesniam emalio sluoksniui gali pasirodyti dentinas. Skausmo galite ir nejusti, tačiau gali pasireikšti jautrumas šalčiui. Blogiausias variantas – lūžis, kurio metu pasirodo ir danties pulpa, labai skauda ir net bėga kraujas. Jei maudimas ar skausmas sunkiai ištveriamas, galima vartoti nereceptinius skausmą malšinančius ir uždegimą mažinančius vaistus.

Jei nulūžo dantis ir jo šaknis, būtinai kreipkitės skubios pagalbos. Vaistinėse parduodami pagalbos dantims rinkiniai, kuriuos būtų pravartu turėti savo namų vaistinėlėje. Šioje situacijoje svarbus ir estetinis burnos vaizdas, ir tai, kaip dantis buvo išmuštas. Priekiniai dantys yra gerai matomi, todėl nuskilus vienam ar keliems, tai lengva pastebėti.

Nepaisant to, kad dantys yra vieni tvirčiausių organizmo darinių, net ir jie gali nuskilti ar nulūžti. Bet kokiu atveju, nuskilus net ir mažiausiai dalelytei, reikėtų kuo skubiau kreiptis į klinikos PAPADENT odontologą ir užsiregistruoti artimiausiam vizitui. Tai rekomenduojame padaryti, net jei nuskilo visiškai nedidelė danties atplaišėlė.

Skambinkite mums telefonu + 370 699 99911 jau šiandien arba rašykite mums el. paštu info@dantugydytojas.lt ir gaukite nemokamą konsultaciją.

NEMOKAMA KONSULTACIJA

PAPADENT – klinika, kuriai Jūs rūpite.

 

Tomas Stumbrys

Gydytojas – odontologas, klinikos “Papadent” vadovas.

Darbo tikslas – pasiūlyti maksimaliai biologiškai, funkciškai ir ekonomiškai pagrįstas paslaugas su puikiu kainos – kokybės santykiu.
Specializuojasi dantų implantacijoje, dantų atkūrimui naudoja tik vienus pažangiausių „Nobel Biocare“, „Straumann“, „Megagen“, „Alpha Bio“ implantus, kuriais pasiekiamas maksimalus efektas per trumpiausią laiką.
Atliekamos procedūros:
vienmomentė implantacija;
viso žandikaulio dantų atkūrimas vos ant 4 implantų;
kaulo priauginimas;
chirurginės procedūros;
danties rovimas;
žandikaulio kompiuterinė tomografija.
Licencijos numeris: OPL-02784.
Darbo patirtis nuo 2002m.

Daugiau informacijos

Rašyti komentarus

TRŪKSTA DANTŲ? PAPADENT VISUOMET JUMS PADĖS REGISTRUOKITĖS NAUJIENLAIŠKIUI

The form you have selected does not exist.